A Szekszárdi I. Béla Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola földrajz iránt érdeklődő diákjai szaktanáruk vezetésével szeptember 10.-én rendkívül színes és érdekes előadáson vettek részt a Babits Mihály Kulturális Központban. A „Kultúrkortyok Szabadegyetem” soron következő előadását Erlter Alíz írónő tartotta, aki „Menni kell! - Utazások a komfortzónán kívül Brazíliától Kamcsatkáig” című, legújabb könyvét mutatta be az összegyűlt közönség előtt.
Alíz kivételes életet mondhat magáénak: gimnazistaként sikerült megszereznie egy ösztöndíjat és kijutnia az Egyesült Államokba, ahol az angol nyelvvel ismerkedett, majd egyetemi hallgatóként hasonló körülmények között ide visszatérve tovább bővítette tudását. Az egyetem elvégzése után babyszitterként Angliában dolgozott. Holland származású férjét Rómában ismerte meg, akivel közösen három évtizede járja a világot. A mai napig nagyjából 40 országban jártak, köztük Namíbiában, Japánban, Kolumbiában és Oroszországban, csak hogy néhányat említsünk közülük. Az utazás szinte a hobbivá, sőt valóságos életformává vált számukra. Alíz tevékenységével igyekszik másokat is ösztönözni a minket körülvevő csodás világ felfedezésére.
Élményeit témakörökbe rendezve, előadásába aktívan bevonta hallgatóságát, hiszen ők válaszhatták, ki mely részekre kíváncsiak a legjobban.
Az elhangzottak számos szempontból nagymértékben kiegészítették és gazdagították a földrajzi ismereteinket, hiszen szokatlan bepillantást nyerhettünk az egyes országok, népek mindennapi szokásiba, kultúrájába, hétköznapjaiba, legfurcsább szokásaikba, amelyekről a tankönyvekben kevés információt tudunk meg vagy egyáltalán nem esik szó. Ugyanakkor Alíz utazásainak szerves részét képezi a tanulás, bármerre is jár, mindig igyekszik ellesni valami helyi szokást, mesterséget.
Életének legfőbb tanulsága talán abban áll, bármennyire izgalmas megismerni egzotikus tájakat, a legjobb érzés mégis hazatérni a szülőföldünkre. Alíz Badacsonyörs falucskában, egy pohár borral a kezében, saját kiskertjében pihenve érzi otthon magát.
Annak ellenére hogy a fiatalok manapság elsősorban a világhálón elérhető tartalmakkal töltik szabadidejük nagy részét, szép számmal megjelentek az előadáson. Az előadónő sajátos stílusának köszönhetően végig figyelemmel hallgatták a kivetítőn színes illusztrációkkal kísért elbeszéléseket.
„Számomra a legérdekesebb téma a Japánban található játékgépek voltak, mivel a hölgy elmondta, hogy Japánban tilos a szerencsejáték. Az ottani lakosok, a szabályokat kijátszva, ezt úgy oldották meg, hogy egyik épületben helyezték el a gépeket, ahol nyeremény helyett csak egy cédulát adtak, amelyet egy másik különálló épületben tudtak bizonyos pénzösszegre beváltani.”
„Nagyon megfogta az érdeklődésemet azáltal, hogy interaktívvá tette, ezzel is fenntartva a figyelmünket.”
- Említették később beszámolóikban.
Látogatásunk szerves folytatása a tavalyi tanévben elkezdett tevékenységünknek, amikor főként a második világháború témáját felölelő témákhoz kapcsolódtunk. Bízunk abban, látogatásunkkal tovább erősíthettük az iskolánk és a kulturális központ közötti együttműkődést és a jövőben hasonlóan izgalmas, dekoratív, valamint az általunk nap mint nap tanított tantárgyainkhoz élményszerűen kapcsolódó előadások részesei lehetünk!
Szunomár Szabolcs
szaktanár
www.ibela.hu
Az oldalon lévő tartalmak, fényképek, videó anyagok szerzői jogokat tartalmaznak.